Art'n More
Başkasının yanında müzik aletiyle çalışmayın!

Müzik Aleti Çalmayı Öğrenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daha önceki yazımızda bir müzik aleti nasıl öğrenilmez ondan bahsetmiştik, e müzik aleti şöyle öğrenilmez, böyle öğrenilmez dedik peki ya bir müzik aleti çalması nasıl öğrenilir, müzik aleti çalarken nelere dikkat etmek gerekir şimdi bu konulara değineceğiz. Bu yazımızda başkalarının yanında pratik yapmak üzerinde duracağız fakat bu bir yazı dizisi diğer yazılarda ise diğer başlıkları tek tek açıklayacağız. Müzik aleti çalmak nasıl öğrenilmez makalemizi merak edenler buradan okuyabilirler: Müzik Aleti Çalmak Nasıl Öğrenilmez

Bir müzik aleti öğrenirken en önemli şey düzenli çalışmaktır, her gün çalışmak, her gün en az 15-20 dakika çalışmak çok önemlidir fakat çalışmalarınızı yalnız başınıza yapmanız da bir o kadar önemlidir, neden mi?

Çünkü dalga geçerler! Egzersizler sizin gelişiminiz için olan şeylerdir, egzersiz yaparak kendinizi geliştirirsiniz ve egzersizler sırasında sık sık hata yaparsınız, çünkü bu iş hata yapa yapa öğreniliyor, hata yapa yapa yapmamayı öğreniyorsunuz ve kendinizi geliştiriyorsunuz. Başkasının yanında çalışırken yaptığınız hataları görüyor ve belki de sizinle dalga geçiyorlar bu yüzden çalışmaları tek başınıza yapmanız, hatalarınızı azalttıktan sonra başkalarına dinletmeniz motivasyonunuz açısından daha sağlıklı olacaktır.

Çalışmalarınızı tamamladıktan sonra sizden daha iyi müzik aleti çalan kişilere, hatalarınızı düzeltmesi için çalışmalarınızı dinletin fakat çalışmalarınızı müzikten anlamayan kişilerin yanında yapmayın ki bu kişiler sizin moralinizi bozmasın. Bir çok insan nedendir bilinmez kendi yapamadığı bir şeyi yapan bir insanı çekemez, iyiliğinden çok kötülüğünü ister, buna izin verip motivasyonunuzu düşürmek istemiyorsanız kesinlikle çalışmalarınızı yalnız başınıza yapın!

Bir de yapmanız gereken var, işte yapmanız gerekenlerin de listesi burada;

1. Önce hayal edin

İyi çaldığınızı, insanların sizi keyifle dinlediğini hayal edin, her şey bir hayalle başlıyor ve hayallere doğru atılan adımlarla devam ediyor.

2. Sabırlı olun ve kabullenmeyi bilin.

Çalışmalarınızı sabırlı bir şekilde yapmalısınız ve bir müzik aletinde ustalaşmanın kolay bir iş olmayacağınız ve kısa sürede de olmayacağını kabullenin, sabırla düzenli çalışın.

3. Çalışın, çok çalışın, daha çok çalışın

Ne kadar iyi bir müzisyen olmak istiyorsanız o kadar fazla çalışmalısınız, ne kadar kısa sürede bu işi halletmek istiyorsanız o kadar çok verimli çalışma yapmalısınız. Çok çalışmakla verimli çalışmayı birbirine karıştırmadan çalışın. Önemli olan verimli olarak çok çalışmaktır yani yapamadığınız bir tekniğin üzerinde durmak onu geliştirmeye çalışmaktır yoksa zaten iyi çaldığınız bir şeyi tekrar çalışmak sizi çok fazla geliştirmeyecek sadece unutmamanızı sağlayacaktır.

4. İşi severek yapın

Ne yaparsanız yapın kesinlikle sevdiğiniz şeyi yapın, ya da yaptığınız şeyi sevin! Başarı için en önemli şey “sevmek”. Severseniz zorluklara katlanırsınız, severseniz daha rahat ilerlersiniz, severseniz bu işi öğrenirsiniz!

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.