Art'n More
Müzik Aleti Çalmak Nasıl Öğrenilmez

müzik-aleti-çalmakAslında bu yazının müzik aleti nasıl çalınır gibi bir şey olması ve bir müzik aletinin nasıl çalınması gerektiğini anlatması gerekirdi, fakat bundan daha önemli bir konu var, bir müzik aletinin nasıl öğrenilmesi değil öğrenilmemesi.

Müzik aleti çalarken sık sık yapılan hatalar, sık sık sorulan sorular ve yapılmaması gereken hatalardan bahsedeceğim.

Öncelikle bir müzik aleti çalacaksanız aceleci olmamanız gerekir, aceleci olursanız bir müzik aleti çalmayı öğrenemezsiniz. Sabırla egzersiz yapmanız ve düzenli olarak çalışmanız gerekir. Kaç ayda çalmayı öğrenirim, ne zaman şarkı çalarım, ne kadar zamanda bu iş biter gibi soruları öğretmeninize değil kendinize sormak gerekir, çünkü ne kadar çok çalışırsanız o kadar kısa sürede öğrenebilirsiniz.

Kursa gelmeden sadece 1 gün önce veya haftada 1-2 kez müzik aletinizle pratik yaparak müzik aleti çalmayı öğrenemezsiniz, öğrenseniz bile bu çok uzun zaman alır, o yüzden düzenli çalışmak çok önemlidir. Günde 15 dakika bile olsa her gün çalışmak bir müzik aletini öğrenmek için en önemli konulardan bir tanesidir.

Müzik aletinizi sevmiyorsanız, ailenizin zoruyla ya da sadece kız tavlamak için müzik aleti öğrenmek istiyorsanız müzik aleti çalmayı öğrenemezsiniz, öncelikle müzik aleti çalmayı istemeniz gerekir, elbette müzik aleti çalarak kız tavlayabilirsiniz ama önceliğiniz kız tavlamak değil müzik aletini çalmak olmalı!

Öğretmenin işine karışıp sürekli şarkı çalmayı isteyerek, egzersizlerinizi çalmaktan sıkılarak müzik aleti çalmayı öğrenmezsiniz, müzik aleti çalmanızdaki amaç tabi ki egzersiz yapmak değil, kesinlikle şarkı çalmak fakat öncesinde öğretmenin verdiği egzersizleri neden bu egzersizi yapıyoruz artık şarkı çalalım demeden yapmalısınız. Egzersiz yapmadan şarkı çalmaya başlarsanız şarkıları çalarken zorlanırsınız ya da çalamazsınız. Egzersizler zaten sizi şarkı çalmaya hazırlayan çalışmalardır, kimse istemez egzersiz çalmayı, gidip birine bak sana ne güzel bir egzersiz çalıcam diyemezsiniz fakat çok güzel bir şarkı çalabilirsiniz. Şarkı çalmak istiyorsanız egzersiz yapmalısınız, egzersiz yapmadan şarkı çalmaya başlarsanız 1 derste öğrenebileceğiniz bir şarkıyı 4-5 derste anca öğrenirsiniz.

Ayrıca sadece öğretmenin verdiği dersi beklemeyin, ders dışında sizde araştırın, gerekirse biraz dersin önüne geçin, neler yapılabilir fazladan diye araştırın, öğretmene dersle ilgili bol bol soru sorun ama bu sorular “ne kadar sürede öğrenebilirim” gibi süreyle ilgili tahmini cevap alabileceğiniz sorular değil, teoriyle teknikle ilgili mantıklı sorular olsun.

Yazının özeti olarak yapmamanız gerekenler belli başlı şeyler;

– Aceleci olmayın
– Öğretmenin işine karışmayın
– Hemen şarkı çalmak istemeyin
– Haftada 1-2 çalışmayla öğrenmeyi beklemeyin
– Sadece öğretmenin kaynaklarından öğrenmeyi beklemeyin

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.