Art'n More
Solo Gitarın 5 Püf Noktası

Solo Gitar Çalacaklar İçin 5 Önemli İpucu

Gitar kursuna başlayan kişilerin en sık sorduğu şeylerden biri ne zaman solo çalabilirim, gitarda solo çalarken nelere dikkat etmeliyim.

solo gitar nasıl çalınır

Gitarda solo çalmak istiyorsanız;

1.Kalın pena ve ince tel kullanılmalı

Solo gitara başlarken kalın pena kullanmanız hem elinizdeki taze kaslara daha kuvvet verecek hemde sesin daha temiz çıkmasını sağlayacaktır.Pena ile hafif bir vuruş yaptığınızda bile yüksek ve temiz bir ses alıcaksınız ve daha kontrollü vuruşlar yapıcaksınız.

İnce tel kullanmanız ise daha kolay bend yapmanızı sağlayacaktır.Bend dediğimiz teknikte parmağımız teldeyken teli yukarı iterek ve ya aşağı çekerek yapılır.Tel ne kadar ince ise bend yapmak o kadar kolaylaşır.Eğer bende yeni başladıysanız ve parmaklarınız kuvvetsizse ince tel de daha rahat çalışabilirsiniz.Başlangıçta çalışmak için 09 yada 010 kalınlığındaki tel sizin için yeterli olucaktır.Bizim tavsiyemiz tercihen 09 kalınlığındaki teldir.

2.Bend,Slide,Pull of,Hammer on tekniklerini öğrenin

Tekniklerin tanımlarını görerek çok daha hızlı anlayabilirsiniz.O yüzden sizle paylaştığım aşağıdaki linki inceleyin.

https://www.youtube.com/watch?v=4M_k01zIbVM

3.Mutlaka Pentatonik gamı öğrenin

 

Yukardaki resimde gördüğünüz gam bir çok Rock solosunda karşınıza çıkacaktır.

4.Tekrar eden lickler öğrenin

Tekrar eden lickler hem sizin motivenizi arttıracak hemde çok tekrar edildiğinden dolayı gitara olan becerinizi geliştirecektir.

https://www.youtube.com/watch?v=chUjTDCSRTw

 

5.Ton seçimine dikkat edin

Genelde gitara yeni başlayan ve Rock müziğe gönül vermiş bütün herkes distortion u severJ.Fakat soloda gereksiz gürültü yapar ve motivasyonunuzu kaçırabilir.Distortion kullanımının yerinde ve dozunda olması sizi daha çok motive edicektir.Çünkü sesler çok daha temiz çıkacaklar ve size kontrol sağlayacaklar.Distortion solonun baharatıdır çok kullanılırsa kabak tadı verebilirJ.Tabi yine olar tercihi size kalmış.

Solo gitar çalmakla ilgili aklınıza takılan tüm sorular için gitar kursumuzdan destek alabilirsiniz.

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.