Art'n More
Saksafon Nasıl Çalınır?


İzmir Saksafon Kursu olarak saksafon çalmaya yeni başlamış ya da saksafon çalmak isteyen herkesin aklındaki “saksafon nedir, saksafon nasıl çalınır?” gibi soruları yanıtlayacağız. Saksafon hakkında daha detaylı bilgi için “Saksafona Genel Bakış” yazımıza göz atabilirsiniz.

♠Saksafon nasıl tutulur?
Saksafon çalmaya başlamadan önce saksafon nasıl tutulur, parmaklar nasıl durmalıdır iyice bilinmeli. Saksafonda sol el üstte sağ el alttadır. Sağ el başparmağı arka kısımda bulunan destek bölümünden destek alır. Bu şekilde enstrüman sabitlenir. Ayrı bir aparat olan saksafon askısı kullanılarak saksafonun hareket etmesi de engellenmeye çalışılır.

♠Saksafon çalmak için izlenecek yollar nelerdir?
Saksafon çalmak kendi kendinize öğrenmeye çalıştığınız takdirde sizin için çok zor olacaktır, bu sebeple bir saksafon kursuna başlamak ve uzman bir eğitmenden ders almak sizin için daha faydalı ve zaman kazandıran bir iş olacaktır. Saksafon kursuna başlamadan önceden de elbette ki kendinize bir saksafon edinmeniz gerekir.
Nefesli enstrümanlar kişisel enstrümanlar olup ortak kullanıma uygun çalgılar değildirler. Bu sebeple çalışmalarınızı daha hijyenik ve daha sağlıklı yapabilmeniz için kendi enstrümanınızı temin etmeniz daha doğru olacaktır. Kendinize saksafon satın alırken işi bilen ve enstrümanlardan anlayan bir kişi ile alışveriş işlemini yapmak en doğru seçim olacaktır.

♠Saksafon çalmaya başlarken nota bilgisi gerekli mi?
Her enstrümanda olduğu gibi yine saksafon için de nota bilginiz olması gerekli fakat bu cümle nota bilginiz olmadan bu çalgıyı çalamayacağınız anlamına gelmemektedir. Fakat saksafonda ilerledikçe nota ihtiyacı hissiniz oldukça artacaktır. Çalmak istediğiniz parçaların saksafon notaları elinize geldiğinizde bu notalardan hiçbir şey anlamayacak ve istediğiniz parçayı çalamayacaksınız. Bu yüzden saksafon çalmaya başlamadan önce temel notaları öğrenmeniz sizin için faydalı olacaktır.

♠Saksafon çalmak için kursa gitmeli miyim?
Bazı enstrümanlar tek başınıza ilgi duyarak ve uğraşarak öğrenebileceğiniz çalgılar olabilir fakat saksafon bu enstrümanlar arasında değildir. Saksafonu teknik uygunluklarına göre doğru ve temiz şekilde çalmak istiyor iseniz mutlaka alanında uzman kişilerden yardım almalı ve derslere başlamalısınız.

♠Saksafon çalmak zor mudur?
Her enstrümanın kendi içinde zorlukları vardır fakat yeteri kadar istek öğrencinin içinde varsa her enstrümanı çalmak her insan için kolaylaşır. Saksafon çalmak için de aynısı geçerlidir. Enstrümana ilk başladığınızda alışık olmadığınız tutuşlar size enstrüman çalmanın zor olduğu hissini verebilir fakat pes etmeyerek çalışmaya devam eder hatta çalışmalarınızı arttırarak devam ederseniz bu işin gittikçe kolaylaştığını hissedeceksiniz.

♠Saksafon çalmak için ciğerlerimizin çok mu kuvvetli olması gerekir?
En çok sorulan sorulardan bir tanesi olan bu soru gerçeği pek yansıtmaz. Ciğerlerimiz bu enstrümanı çaldıkça kuvvetlenecektir fakat başlamak için kuvvetli olması gerekmemektedir. Nefes ya da ciğer gücü diye bir gerçek mevcut değildir. Sadece saksafon çalmaya başlamadan önce ya da saksafon öğrenme aşamasında diyafram kaslarınızı kullanmayı ve nefesinizi kontrol etmeyi öğrenmelisiniz.

Eğer siz de “bu enstrüman tam bana göre” diyor ve saksafon çalmak istiyorsanız İzmir Saksafon Kursu olarak profesyonel eğitmenlerimiz ve ücretsiz deneme derslerimizle her zaman sizlere hizmet vermeye hazırız! Tek tıkla bizimle iletişime geçin, hayalinizdeki enstrümanı öğrenmek için bir adım atın.

Telefon: 0507 095 82 27

Adres: Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A
Bornova / İzmir

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.