Art'n More
Klarnette Ses Bozuklukları ve Klarnetin Akordu Nasıl Yapılır

Klarnet nasıl akort edilir?

Klarnette Ses Bozuklukları,Klarnet Nasıl Akord Edilir
Öncelikle akort oldukça önemli bir konudur.Klarnetin için değil tüm enstrümanların olmazssa olmazıdır akort.Klarnet üretilirken akort edilmiş bir şekilde üretilmektedir. O yüzden tekrar akort etme işlemi yapılmamaktadır. Fakat bazı parça eksiklikleri ya da teknik nedenlerden dolayı akort bozulması gerçekleşebilir. Akort bozulması genellikle ucuz üretimli, ucuz maliyetli klarnetlerde görülür. Klarnette akort bozulması olduğu zaman tamir edilerek tekrar akort yapılabilmektedir. Akordu bozuk klarnette kesinlikle çalışma ve egzersiz yapılmamalıdır. Aksi halde klarnetten çıkan sesler bozuk olacağı için kulağımız da bu bozuk seslere alışacaktır. Bozuk olan akortta ise doğru sesi bulmaya çalışırken farklı pozisyon geçişleri yapılır, bu durum da tekniğin yanlış oturmasına neden olur.Ses bozukluklarına başka bir deyişle entonasyon problemide denilebilir.Eğer klarnette entonasyon problemi varsa klarneti akort etme düşünmeden ya da klarnet akort ayarı nasıl yapılır demeden direk bir klarnet ustasına bakım ve onarım için götürmeniz gerekmektedir.
Akort sorunu klarnetin deliklerinden dolayı kaynaklanabilir. Eğer delik olması gereken boyutundan daha büyükse o perdenin sesi ince(tiz), olması gerekenden küçük ise de perdenin sesi kalın (pes) çıkar. Bu sorun deliğin küçültülmesi ya da büyültülmesiyle hallolabilir. Klarnet boyutunun kısa ya da uzun olması da akordun bozuk olmasına sebebiyet veren etmenlerden biridir. Eğer klarnet olması gerekenden daha pes kalırsa klarneti oluşturan 5 parçadan birinin uzun olduğunu düşünmek gerekir. Böyle durumlarda “barel” adı verilen bölümün içten ya da dıştan boyunun kısaltılması sorunu giderecektir. Eğer klarnetin sesi olması gerekenden tiz kalıyorsa da barel uzunluğu arttırılıp sorun halledilebilir.Bu bağlamda klarneti akort cihazı arayışımız ortadan kalkmış olur.
Klarnetinizde akort problemi yaşadığınız takdirde götürmeniz gereken kişi kesinlikle alanında usta bir kişi olmalıdır. Bu sorunu kendiniz çözmeye çalışırsanız ölçülerde oluşan hata ve sorunlar akort probleminin daha da artmasına neden olur. Eğer ki kafamızda klarnette tiz sesler nasıl çıkarılır diye sorular varsa mutlaka ve mutlaka bakım yaptırmalıyız.Eğerki klarnet hakkında daha fazla ve ayrıntılı bilgi sahibi olmak istiyorsanız Klarnet Kursu İzmir yazımızı mutlaka okuyunuz.

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.