Art'n More
Gitar Telleri ve Tel Seçimi

Gitar çalmaya başlayan ya da gitar çalan birçok kişinin merak ettiği konulardan biri olan gitar teli seçimi oldukça önemli bir konudur. Özellikle piyasada çok çeşit gitar teli ve markası olduğu için, gitara yeni başlayanlar bu konuda oldukça zorluk yaşayabilir. Kullanacağınız telin doğru ve iyi bir tel olması konusunda bugün yazacağımız yazıda sizlere yardımcı olmaya çalışıp, gitar telinin yapısı, nasıl seçim yapmamız gerektiği gibi konulara değineceğiz.Yazımız elektro gitar teli,klasik gitar teli,akustik gitar teli konularını kapsamaktadır.

Klasik Gitarın Tel Yapısı Nasıl?

Sizlere bu yazımızda klasik gitar teli tavsiye edeceğiz.Bu enstrümanda tel yapısı oldukça büyük önem taşır. Birçok model ve renkte tel olduğu için her telde gitarınızdan gelen ses rengi de dolayısıyla farklı olacaktır. Gitar tellerinin tarihine gitmek gerekirse antik çağlarda çoğu çalgıda olduğu gibi gitar tellerinin yapısında kullanılan şeylerden biri de hayvan bağırsağı idi. Fakat günümüzde gitar teli dediğimiz zaman alttaki üç tel naylon üstteki teller ise metalden imal edilmektedir. Kimi tel üreticiler bas nitelikteki telleri imal ederken sentetik liflerin ya da ipeğin üzerine bakır, gümüş gibi alaşımları kaplama olarak kullanırlar. Bu kaplanan alaşımların yapısı da gitardan çıkan sesi etkiler.Bu sebepten dolayı klasik gitar teli seçimimizi kendimize göre en doğru şekilde yapmamız gereklidir.

Gitar Telinin Tansiyonu Ne Demektir?

Gitar teli alırken genelde paket üzerinde bulunan gitar telinin tansiyonuna (Tension) dair bilgileri bulabiliriz. Bu ne demektir? Şu şekilde açıklayalım:

 • Hard Tension (Sert Tansiyon)
 • Normal Tension (Normal Tansiyon)
 • Light Tension (Yumuşak Tansiyon)
 • Extra Light Tension (Ekstra Yumuşak Tansiyon)
  Bu farklı tansiyonlara sahip gitar tellerinin seçimi gitardan çıkan ses rengine bağlı olarak doğru orantılı düşünülebilir. Elde ettiğimiz ses de bizi doğru tel seçimine götürecektir.

Örneğin gitardan daha sert ve metalik ve ses elde etmek isteyenler sert tansiyonlu gitar teli tercih etmeleri gerekirken, gitardan daha yumuşak ve pastal tonlar elde etmek isteyenler ise yumuşak tansiyonlu gitar teli tercih etmelidirler. Unutmayın, doğru tonu yakalamak doğru gitar teli seçimiyle mümkün olacaktır. Elektro Gitar tel Kalınlığı ne kadar artarsa çalım ve ton o derece doğru orantılı sertleşir.

Gitar Teli Seçimini Nasıl Yapmalıyım?

Tabi ki bu soruya verilebilecek en güzel yanıt çalmak istediğiniz müzik türüne göre uygun gitar telini bulmakla mümkün olacaktır. Örneğin klasik parçalar çalmak isteyen biri yumuşak tansiyonda gitar teli tercih etmeli, Flamenko vb. tarzda çalmak isteyenler ise müzik türüne bakıldığında anlaşılacağı gibi daha sert tansiyonda gitar teli tercih etmelidirler. Burada unutmamanız ve dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kendi elbette kendi müzik tarzınızın ve karakterinizin zaman içinde biçimlendirip, karar verdiğiniz tarza en uygun şekilde entonasyon sağlayan tel tansiyonuna, markasına ve modeline karar vermektir. Tüm bu bahsettiğim noktaları da denemeden elbette bilemezsiniz. Deneme yaparken veya tel seçerken yukarıda sizlere bahsettiğimiz konuları dikkate alıp rahat bir şekilde deneyebilirsiniz.
Yapılan denemeler sonucunda göreceksiniz ki kendi tarzınıza en uygun, tarzınızı en iyi yansıtan telde karar kılacaksınızdır. Farklı tansiyonlarda teller olduğu gibi karma tansiyonlarda tel üreten markalar da yer almaktadır. Örneğin gitarın alttaki telleri farklı, üstteki telleri farklı tansiyonlarda üretilen modeller de bulunmaktadır. Kısa ve öz olarak gitarın çıkarmasını istediğiniz ses rengi hangisiyse, bunu çok farklı şekilde ve çeşitte tel seçimi yapıp deneyerek yakalamak çok mümkündür.

Akus tik gitar derinlik kaldırabilecek ve derinlikli çalınabilecek bir enstrümandır.Bu yüzden Aküstik gitar teli seçimi yaparken özellikle 010-050 arası bir tel tercih etmemiz gerekmektedir.

Gitarın Teli Koparsa Ne yapmalıyım?

Gitarınızın teli koparsa ve aynı tel aynı marka kullanıyorsanız, sadece tek bir tel değişimine gitmeniz gayet mümkündür. Fakat gitara yeni başladıysanız ve sürekli farklı marka model deneme sürecinde olduğunuz için konu hakkında net bir bilginiz yoksa, en mantıklısı gitar teli değiştirme işleminizi tel takımı halinde yapmanız gerekmektedir.

Gitar Teli Tavsiyeleri

 • D’Addario
 • Jose Ramirez
 • Savarez
 • Ernie Ball
 • Gibson
 • Fender
 • Ibanez
 • Pitbull Strings
 • Elixir

Yukarıdaki tavsiye etmiş olduğumuz gitar teli çeşitleri tansiyonlarına göre her modelinden alınabilir.Genellikle en iyi kalite ve orta kalite tellerdir. Elektro Gitar Teli Fiyatları ortalama çelik yada nichel olmasıylada alakalı olarak 60 tl’lik bir gitar gayet iyi iş görecektir.Starndart olarak daddario gitar teli kullanılmaktadır.Gitar teli fiyatları bu şekildedir.

Klasik gitarlar genellikle sisteme bağlanmadığından akustik sesler aracılığıyla ses üretirler.O yüzden klasik gitar teli fiyatlarını araştırırken oldukça yüksek fiyat üzerinden bir gitar teli almak gerekmektedir.

Eğer ki gitar hakkında kafanıza takılan başka bir yazı varsa ayrıntılı yazımız olan Gitar Kursu İzmir yazımızı mutlaka okuyun.

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.