Art'n More
Keman Eğitiminde Genel Teknikler Nelerdir?

İlk olarak doğru bir duruş ve doğru keman tutuşu için omuz kaldırılmaz ve kasılmaz. Doğal pozisyonunu koruması gerekmektedir. Boyun kasları da bir o kadar rahat olmalı sertleşmemeli ve kasılmamalıdır. Keman tutuşunda baş sağa veya sola oynatılmamalıdır. Bunu kolaylaştırmak ve rahatlatmak için kemanın altında yer alan yastık adı verilen ekipman öğrencinin boyun yapısına göre uygun bir şekilde ayarlanmalıdır. Bu uygulamaların uzman bir kişi kontrolünde yapılması önem arz etmektedir. Çünkü doğru bir tutuş enstruman çalmada en temel konuların başında gelir. Keman çalmayı teknikleri ile kendi kendine öğrenmek bu sebepten ötürü çok mümkün değildir. Dışarıdan seyreden bir göz öğrencinin yanlışlarını ve hatalarını fark ederken öğrenci çalıştığı esnada bunu kendi kendine fark edebilme yeteneğine başlangıç aşamasında henüz sahip değildir. Yanlış tutuş ve duruş zamanla vücudu yorar ve eğer sürekli devam ettirilirse kasılmalara ve rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

 

Yaylı çalgılar ile ilgilenen öğrencilerin başlangıçta yaşadığı en büyük sıkıntılardan bir tanesi de entonasyon (ses temizliği) konusudur. İcracının doğru tekniğe ve gerekli yeteneğe rağmen sesleri doğru çalamama olasılığı her zaman vardır. Keman dört telli bir enstrüman olmasına karşın 53 farklı ses çıkarabilen geniş bir tuşeye sahiptir. Keman çalarken karşılaşılan tutuş bozuklukları devam ettirilirse seslerin temiz bir şekilde alınamayacağı neredeyse kesindir. Parmaklardan birisinin çok hafifte olsa sağa veya sola ayması otomatik olarak diğer parmakları da etkileyecek ve entenasyon sağlanamayacaktır. Ses temizliğinin sağlanmasının en iyi çalışma tekniği kemanı yavaş tempoda çalarak ilerlemek ve tuşeye bakmaktır.

 

KEMAN EĞİTİMİNİN BAŞLICA TEKNİKLERİ

ÇİFT SES ÇALIŞMALARI

AKOR ÇALIŞMALARI

FLAGEOLET(FLAJÖLE) TEKNİĞİ

GLİSSANDO TEKNİĞİ

Eğer Keman Kursu İzmir Bornova aramalarınızın en doğru karşılığını denemek ve görmek işstiyorsanız mutlaka ücretsiz deneme derslerimize katılmanızı tavsiye ediyoruz.Keman ders ücretlerimiz her bütçeye uygundur.Gelin hep birlikte İzmir keman kursları Bornova da sanatın icra edilmesinin yanı sıra en doğru eğitimi severek alın.

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.