Art'n More
Keman Çalacaklar İçin Önemli Tavsiyeler

Violin ailesinin en küçük üyesi olan keman ön kapak, arka kapak, yanlık, sap, eşik ve çenelik kısımlarından oluşur. Ve bütün kısımlar farklı ağaçlar yapılır; genellikle ladin, akağaç ve çam ağacı kullanılır. Bu ağaçlar kemanının kalitesini belirleyen en önemli faktörlerdendir. Bununla birlikte keman arşe adlı yayla çalınır. Bu yay doğal veya yapay olabilir. Sesin güzel çıkması için reçine adı verilen madde arşeye sürülür. Perdesiz enstrümanlardan olduğu için keman çalmak basit olarak adledilebilir. Bu sayede çoğu yaş grubuna hitap eden bir enstrümandır. Kemanın boyutları farlılık gösterebilir. Üç farklı boyuta sahip olan keman – çeyrek, yarım ve 3 çeyrek olarak adlandırılır- kursiyerin boyuna göre değişiklik gösterebilir.  Örneğin çocuk yaştaki kursiyerler için çeyrek veya yarım kemanlar tercih edilir. Bu sayede doğru tutuş ve ideal çalma koşulları sağlanır. Yetişkin kursiyerlerde tam kalıp keman kullanılır , örnek verdiğimiz keman türleri arasında çıkan ses ve kalıplar farklılık göstermektedir.

Kemanın notaları kalından inceye doğru sol, re, la, mi olarak adlandırılır. Çok farklı nota sistemi bulunmadığından keman hem batı hem de Türk müziğinde sıkça kullanılır.

-KEMAN DERSİNDE ÖNCELİKLE;

-Keman tutuşu,

-Yay çekişi,

-Temel nota bilgisi,

-Parmak egzersizleri işlenir.

Öğrencinin ilerlemesi durumunda basit parçaların çalımı, ileri nota bilgisi ve ileri parmak egzersizleri yapılır.

KEMAN ÇALMANIN BİREY ÜZERİNDEKİ ETKİSİ;

-Keman çalarken sağ ve sol el birlikte çalıştığından, aynı anda beynin sağ ve sol lobu da çalışır ve beyni güçlendirir.

-Keman sesi diğer enstrümanlara nazaran insan sesine daha yakındır haliyle ifade gücü yüksek bir anlatıma dönüşür.

-İsveçli bilim adamları keman çalan insanların hafızalarının daha güçlü olduğunu iddia ediyor.

-KEMAN ÇALABİLMEM İÇİN NE KADAR SÜREYE İHTİYACIM VAR?

-Kemanın diğer enstrümanlara nazaran daha kolay bir çalgı olduğunu söylemiştik. Bununla birlikte ideal süreç 3 aydır ancak kursiyerin yaptığı pratik ve özverisi bu süreci 1 aya bile indirebilir.

-KEMAN FİYATLARI NEDİR?

Keman fiyatları kemanın aksamına göre değişir, ancak başlangıçta kullanılan kemanlar -öğrenci kemanları- düşük fiyatlı kemanlardır. Kursiyerin orta seviye bir kemanla başlaması tercih sebebidir.

Nedeni ise öğrenciyi enstrümandan soğutmamak ve çıkan sesin kalitesini korumaktır. Bu tip kemanlar 150 tl gibi fiyatlardan başlar, daha ucuzunu bulmak mümkündür ancak kullanımı ses, akort açısından çok tavsiye edilmez.

Ücretsiz keman deneme derslerinde aklınızdaki tüm soruları cevaplıyoruz;

Ücretsiz keman deneme derslerinde aklınızdaki tüm soruları cevaplıyoruz;

 

– Ne kadar zamanda kemanla şarkı çalabilirim?

– Keman çalmaya başlamak için yaş sorunu, yaş sınırı?

Keman kursu İzmir aylık ücreti ne kadar?

– Kimler keman çalabilir?

– Keman fiyatları ne kadar?

– Nereden keman satın alabilirim?

– Keman çalmak için uygun muyum? Kemana yeteneğim var mı?

Keman çalmak için daha ne bekliyorsunuz? Eğitimli kadromuzla, eğlenceli öğretmenlerimizle sizler deneme derslerimize bekliyoruz.  Ayrıca keman sanıldığı kadar pahalı bir enstrüman değil ve biz uygun kemanı bulmanıza yardımcı oluyoruz, siz keman almaya karar verene dek size keman temin ediyoruz. Artık dinleyici olmayın eğer hayallerinizde keman çalıyorsanız gelin birlikte bunu gerçeğe dönüştürelim.

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.