Art'n More
Gitar Hakkında Temel Bilgiler

Gitarın Tarihi

Gitar ilk olarak Orta Asya da ud ailesinden türemiştir.İlk aşamada Ud’a benzerken sonrasında Orta Asya Türkleri tarafından değiştirilmiştir.İlk olarak gitar İspanyada 4 telli enstrüman olarak yapıldı ve sağ el parmaklar ile çalınırdı.Daha sonrasında gitar yine değiştirilip 5. Tel eklendi ve perdeler genişledi.Akor sistemi la-re-sol-si-mi olarak sıralandı.18.yy sonlarında gitar son halini almaya başladı ve 6. Tel olarak kalın mi geldi.

Antonio de Torres 19.yy’da gitara bugünkü halini verdi. Antonio de Torres perdeleri genişletti, akord burgularını yaptı,Balkon sistemini geliştirdi ve gitarı daha belirgin bir hale geitrdi.

Çağdaş dönemde yeni türlerinde gelmesiyle gitar değişime uğradı.Blues,caz,rock ve folk müzik türlerinin gelmesiyle gitar değişime uğramıştır.Gitara çelik teller takılmıştır.1920 de elektro gitar icadedilmiştir.Elektro gitarda ses gövdeyle oluşmak yerine manyetiklerden alınarak amfiye iletilecek şekilde oluşmuştur.

Gitar Türleri

  • Klasik Gitar

Klasik gitar tüm gitar ailesinin atası olarak kabul edilmiştir.Gövdesinde ses deliği bulunmaktadır.Tellere yapılan baskı sayesinde içerideki havanın titreşmesi ile bu titreşim dışarıya ses olarak çıkmaktadır. Klasik gitarda en alt 3 tel naylondan üst 3 tel ise ipeğe sarılmış çelikten oluşmaktadır.Genelde sağ elde parmaklar ile çalınmaktadır.Flemenko ve Klasik müzik türlerinde kullanılmaktadır.

  • Akustik Gitar

Akustik gitar klasik gitara benzese de gövdesi klasik gitardan daha büyüktür.Sapı daha dardır ve telleri çelikten yapılmıştır.Çelikten yapıldığı için akustik gitarın sap ve gövdesinin oldukça iyi olması gerekmektedir.

  • Elektro Gitar

Elektro gitar tellerin titreşimini manyetikten alarak amfiye iletir.Amfiye manyetikler tarafından gelen sinyaller ile ses büyür. Gövdesi klasik gitara göre incedir ve içi boş değildir.Elektro gitarın üzerinde önceki gitarlara ek olarak swich,pot,manyetik ve tremolo kolu bulunmaktadır.

  • Perdesiz Gitar

Perdesiz gitar Erkan Oğur tarafından 1976 yılında elde edilmiştir.Perdesiz gitardaki amaç koma sesleri rahat bir şekilde yakalamaktır.Perdeleri olmadığından dolayı ud’u andırır.

  • 7 Telli Gitar

Klasik gitardan tek farkı ek olarak bas tellere 1 tel daha eklenmesidir.O telde si telidir.G

Gitarın Bölümleri

Sap

Klavyeyi tutan kısım saptır.Klavyenin üzerinde perdeler bulunur.Elektro gitarda kullanılan saplar klasik gitara göre daha incedir.Elektro gitarların saplarının içerisinde metal bir çubuk vardır.Zamanla ve hava koşullarından dolayı eğilen bu saplar bu metal çubuk sayesinde ayarlanabilir haldedir.Bunların dışında akord burguları mevcuttur.

Köprü

Tellerin köprüye bağlandığı kısımdır.Köprü sabiy ve oynar olmak üzere iki çeşittir.Oynar köprülerde tremolo kolu dediğimiz kol kullanılmaktadır.Köprüler genelde metalden yapılır.

Eşik

Gitarın sap kısmında tellerın sapa bağlanmadan hemen önceki bölümdür.Genelikle fiyat olarak düşük olan gitarlarda plastik eşik kullanılır ancak daha temiz ve net bir sound için kemik eşik kullanılmalıdır.

Manyetik

Elektro gitar,Elektro akustik gitar ve Elektro klasik gitarlarda sesi titreşimler aracılığıyla amfiye gönderen bölümdür.Manyekitler single ve hambucker olmak üzere ikiye ayrılır.

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.