Art'n More
Şan Eğitimi ve Ses Tellerindeki Gelişimi

Şan Eğitimi ve Ses Tellerindeki Gelişimi

Kısaca değinmek gerekirse şan; diyafram kasımız ile ses tellerimizi eğiterek, sesimizi bilinçli bir şekilde kullanabilmemizi sağlayan ses tekniğidir.

Göğüsten geçen havanın titreşmesi ile dışa vurumuyla insan sesi oluşur. İnsan sesini de vokal olarak adlandırmak istersek inceden kalına doğru farklılıklar göstermesinden kaynaklı müzikte şu şekildedir; Soprano, mezzosoprano, alto, tenor, bariton ve bas olmak üzere 6 bölüme ayrılır. Konuşma sesindeyse erkek, kadın ve çocuklarda bir oktav kadar fark göstermektedir.

Şan eğitimi, bireyin kendi sesini güzelleştirmesini, şarkıları doğru bir şekilde tonlayabilmesini, özellikle de etkili bir şekilde konuşmayı geliştirmeyi sağlamaktadır. Eğitimin ilk zamanlarında bile nefes alışverişinizin aslında yanlış olduğunu da fark edeceksiniz.

Şan Dersleri İçeriği

1.Fonetik Çalışmaları

2.Diyafram Çalışmaları

3.Ses Egzersizleri

4.Tonlama ve Vurgu

5.Diksiyon Eğitimi

6.Sesin Etkili Kullanılması için Gerekli Çalışmalar

7.Beden Egzersizleri

8.Nefes Egzersizleri

Temel Ses ve Kulak Eğitimleri

Şan Eğitimi sırasında öğrencinin mevcut hedefi müzik yapmak, stüdyo kayıt projeleri, drama, tiyatro gösterisi ya da ABRSM, LCM gibi sertifika programlarıysa öncelik olarak derslere solfej eğitimi ve teori dersleri ile başlanmaktadır.

Bunlardan ziyade diyafram ve etkili ses-nefes teknikleri, diksiyon, konuşma sesi içinse eğer bu yönde de kişiye göre bir program oluşturulup gelişimi hızlandırılabilmektedir.

Şan Derslerinde İzlenen Yol Nedir?

Öncelikle kas ve eklem üzerindeki gerilimin yok edilmesi için, solfej ve teori dersleri ile beraber kolaydan zora doğru esneme hareketleri yapılmaktadır. Ardından ise doğru nefes alma ve diyafram çalışmaları ile devam edilir. Bu sayede ciğerlerin mevcut nefes kapasitesi de arttırılmış olur.

İkinci aşamada ise, doğru nefes çalışmaları ile beraber aynı solfej derslerindeki gibi sizlerden piyano eşliğinde doğru sesleri çıkarmanız beklenir. Eğitmeninizin bastığı notalara doğru bir şekilde yanıt vermeye çalışarak kulağınız da gelişime devam etmektedir. Bu sayede eğitmeninizle ileriki zamanda karar vereceğiniz repertuara da hazırlık yapılmış olur. Şan dersleri boyunca repertuar seçimleri ses tonunuz ve tarzınıza bağlı olarak seçilerek sonraki eğitimlerde de bu şarkılar üzerinde yoğunlaşılır.

Koro Çalışması

İster küçük gruplar halinde ister bireysel olarak alınan, kulak ve ses eğitimi koro çalışmasına da katılmak isteyen kişiler için de oldukça avantaj sağlamaktadır. Öğrencinin hedefi iyi bir koroda yer almaksa eğer, tüm ön hazırlıklar tamamlanır ve öğrencinin sahip olduğu ses aralığı neyse ona göre koroda konumlandırılır.

Şan Kursu İzmir ailesi ile birlikte ses telleriniz güvende! Ses teliniz en önemli konulardan biridir ve güvenilir bir merkezde eğitim alınmaz ise oldukça büyük sorunlara yol açabilir. Bizler de sizlere en güvenli ve en donanımlı eğitmenlerimiz sayesinde eşlik ederek oldukça sağlıklı bir eğitim sürecinizin olmasını ilk önce hedefliyoruz. Sesiniz her şeyden önemli, unutmayın..

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.