Art'n More
Neden Sanat?

Neden Bir Enstrüman Çalmalıyım? Neden Bir Sanat İcra Etmeliyim?

İzmir Sanat Kursu Merkezi olarak bugünkü yazımızda sizlere ‘’Sanat bana ne katar’’?sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Müzikten başlayacak olursak, müzik, insanları ve toplumları ortak bir yapıda birleştirme, geliştirme ve hatta değiştirme de önemli rol oynayan evrensel bir dildir. İnsanların ve toplumların gelişmesinde kültürel bütünlüğün sağlanmasında aynı zamanda ilerlemesinde müziğin eğitim aracı olarak kullanılması yaygınlaşmıştır.

Müzik eğitimine doğru yer ve doğru yaşlarda başlanıldığı takdirde bireye katkısı oldukça fazla olacaktır. Bir enstrüman çalarken bireyin ne hissettiği, yaşadığı olumlu yada olumsuz olayları müzik aracılığıyla dile getirdiği çoğu zaman gözlemlenmektedir. Çünkü insan duygusal bir varlıktır.

Gelişmiş toplumlarda aileler belli bir sisteme uymak yerine daha çok çocuklarının küçük yaşlarda bilim, teknik veya sanata yatkın olduğunu tespit edip ona göre hayatını şekillendirerek ve yeteneğini doğru yönde kullandırarak belli bir çizgide eğitim alması için özen göstermektedir. Müziğin de bu bağlamdaki önemi bireyin direk olarak ruhuna hitap etmesi ve duygu okuma-yazma hissinin gelişmesidir. Şiddetten uzak duygusal insanların yaygınlaşmasında müzik eğitiminin önemi oldukça fazladır.

Bütün bunların yanı sıra müzik eğitiminin bireyin matematiksel zekasına da katkısının olduğu bilimsel olarak açıklanmış ve beynin ikiye bölünerek aynı anda iki farklı şekilde düşünme ve çalışma olgusunun ön plana çıktığı gözlemlenmiştir. Bir enstrüman çalarken iki elin ayrı ayrı işlediğini görebilirsiniz. Örneğin günümüzde en yaygın enstrümanlardan biri olan gitarı ele alalım; çalınırken bir el klavye de nota veya akor basacak, diğer el iste tellere vurarak sesin doğru çıkmasını sağlayacaktır.

Müziğin hayatınıza neler katacağına şahit olmak, duygularınızı ve yeteneğinizi harekete geçirip güzel bir enerjiyi kendinizde yakalamak için mutlaka bir müzik aleti çalmalısınız. Bunun için en kısa sürede eğitmen kadrosu kaliteli bir müzik kursu ile irtibata geçerek hayatınızda müziğin icrasına yer vermeniz sizi olumlu yönde etkileyecektir ve müzik eğitiminin herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Şiddetten uzak müziğin ve sanatın her halinin icra edildiği bir dünyada yaşamak günümüzde insanların en ihtiyaç duyduğu sosyal olgulardan biridir. Toplumsal olarak gelişmek ve kültür bütünlüğünü sağlamak için müziğe mutlaka hayatınızda yer vermelisiniz.

Tabi ki sadece müzik değil aynı şekilde resim yapmak, tiyatro yapmak içinde geçerlidir bunlar. Düşünün kafanızı kurcalayan bir problem nedeniyle ve bunu düşünmemek amacıyla içinizdekileri kağıda döküp şarkı sözü yazıyorsunuz ya da herhangi bir şarkıda kendinizi bulup bağıra çağıra onu söylüyorsunuz ya da içinizdekileri çıkarıp kağıda çizim olarak aktarıyorsunuz. Daha sayabiliriz. İşte tüm bu saydıklarımız rahatlamanız, stres atmanız için oldukça önemlidir. Sonuç olarak size ‘’sanat dolu bir gün’’ dilerken bir bildiğimiz var (:

Unutmayın..Sanat barışçıl bir dildir.Kıtaları,ülkeleri,şehirleri birbirine yaklaştıran önemli bir ögedir.Ne yaparsanız yapın yeterki bir sanat icra edin.

Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ünde dediği gibi  “Bir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa, tam bir hayata sahip olamaz.”

Eğer siz de bu konuda bir adım atmak istiyorsanız sanat merkezimiz tam size göre! Kurslarımız konusunda ayrıntılı bilgi almak ve ücretsiz deneme derslerimizden faydalanmak için bizlere irtibat numaramızdan veya mail yoluyla ulaşabilirsiniz.

 

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.