Art'n More
Klarnetten güzel ses nasıl çıkartılır?

Bu yazımızda klarnetten nasıl temiz ses alabileceğimiz konusunda uzun araştırmalar sonucunda toparladığımız bilgileri ve yöntemleri size sunacağız. Bu yazı üzerine yaptığınız çalışmalarda klarnetinizde ki değişmeyi hemen fark edeceksiniz.

Bu yazımızda bulabileceğiniz çıkarımlar şunlardır;
Klarnetten nasıl güzel ve temiz ses çıkartılır?
Klarnet etüt ve egzersizleri


Klarnetten temiz ve güzel sesler nasıl çıkartılır?

Bu amaç ulaşabilmemiz için ilk olarak bilmemiz ve uygulamamız gereken şey kamış seçimidir.
Klarnette bulunan bütün parçalar ses üretimini etkileyen parçalardır. Klarnetin en küçük parçası gibi görünen kamış, klarnetin sesini en çok etkileyen parçalarındandır. Kendinize uygun bir kamış seçmediğiniz durumlarında klarneti çalım kolaylığınız oldukça değişecektir. Klarnete yeni başlayanların genelde tercih ettikleri kamış türleri 2 ya da 2,5 numaralı olan kamışlardır. Uzun süredir klarnet çalan icracılar ise 3 ya da 3,5 numaralı kamışları kullanmaktadırlar.

Alınabilecek En Kaliteli Klarneti Satın Almak
Klarnetin diğer parçaları gibi bütünü de oldukça önemlidir. Eğer geçmişi fazla olan uzun yıllardır kullanılan bir klarnet kullanıyor iseniz o klarnetin geliştirilmesi gerekmektedir. Klarnet için çok fazla çeşit vardır. Metal, çelik, tahta gibi birçok maddeden yapılabilir. Bu türlerin hepsinin özellikleri dokuları ve tınıları birbirlerinden tamamen farklıdır. Plastik klarnetler ucuz ve sesleri kalitelidir. Tahta klarnetler pahalı olup ses kalitelidir daha da kalitelidir. Klarnet kişisel özelliklere göre değişen bir enstrümandır. Bu sebeple kendinize en uygun klarneti bulmak her zaman en uygunu olmaktadır. Her zaman en pahalı klarnet en uygun klarnet olmamaktadır. Önemli olan size en uygun olan enstrümanı arayıp bulmaktır.
Açık Boğazlı Notaları Çalışmak
Notalar arasından F, F#, G, G#, A, Bb notaları açık boğaz gerektiren notalardır. Klarnet icra ederken açık boğazlı notaları çalmak zor olmuştur. Egzersiz yapmak bu işi kolaylaştırmak için güzel bir adım olmuştur. Ciğerlerinize aldığınız nefesi kontrol etmeyi öğrenmek nefes sürenizi ve nefes kontrolünüzü öğrenmek bu alanda büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu egzersizler için izleyeceğiniz yöntem ;
Dik durun,
Diyaframınızı rahat tutmaya çalışın,
G(sol) notasında diyafram nefesi ile üfleyin,
Boğazınızın kasıldığını hissederseniz egzersizlerinize ara verin ve boğazınıza ve kendinize zarar vermemelisiniz,
Çalışmalarınızı mutlaka dinlene dinlene sürdürmelisiniz.

Egzersizler ile profesyonel aşamalara gelmek uzun süreç isteyen ve sabırlı çalışma isteyen bir süreçtir. Hiçbir zaman çalışmaktan sıkılmadan ve bıkmadan enstrümanınızı çalışmaya devam etmelisiniz.
Klarnet çalışmaktan yorulduğunuzda çalgınızı kutusuna koymak yerine dışarda bırakmak sizi daha sonra tekrar çalışmak için ekstra teşvik edecektir. Yazımızın sonuna geldiğimizde size bol etütlü çok egzersizli çalışmalar diliyoruz.

Klarnet Dersi İzmir Bornova

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.