Art'n More
GÜZEL RESİM ÇİZMENİN PÜF NOKTALARI

NASIL DAHA GÜZEL RESİM ÇİZEBİLİRİM?

Resim Kursu İzmir Bornova olarak bugün sizlere ‘Nasıl daha güzel resim çizerim?’ sorusunun cevabını vereceğiz.Daha detaylı bilgiler için İzmir Ücretsiz Deneme Resim Kursumuza kayıt yaptırabilirsiniz.

Öncelikle resim yapmayı seviyor ve profesyonel resimler yapmayı istiyorsanız; ilk olarak nasıl resim çizilir öğrenmeniz gerekir.resim sanatını icra etmek için ilk olarak istekli olmanız gerekiyor. İstedikten sonra, resim hakkında teknik bilgileri öğrenerek rahatlıkla çizim yapabilirsiniz.

Güzel resim yapmak, her sanat dalı gibi bir yetenek işidir. Fakat yetenek işin %30’u %70’i ise çalışmaktır denebilir. Fakat unutmayın yetenek geliştirilebilir bir olgudur.

Art’n More‘un anlayışına göre  her insan güzel resim yapabilir.Nasıl mı? Dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta var, bu noktalara yoğunlaşırsanız siz de resimlerinizde çok ciddi ilerlemeler kaydedebilirsiniz.

Oran ve Orantı
İyi bir resimde olmazsa olmazlardan ilki, objelerin doğru oranlanmış olmasıdır. İnsan boyunda kediler, ağaç boyunda çiçekler yaptığınız sürece resminiz iyi görünmeyecek örneğin. Bundan kurtulmanın en geçerli yolu referanslar alarak çizim yapmaktır. Birbirine yakın objeleri kıyaslayın. Örneğin; iri bir köpek insanın beline gelebilir ya da yetişkin bir çam ağacının gövdesi bir insan gövdesi kadar geniş olabilir. Bu şekilde düşünürsek işlerimiz daha kolay olacaktır.

Perspektif
Doğru oranlanmış bir resim tabi ki perspektiften yoksun düşünülemez. Gözlerimiz üç boyutlu dünyayı algılamaya aşinadır. Dolayısıyla reprodüksiyonların da bu şekilde aslına uygun olmasını bekleriz. Aksi bizi rahatsız edecektir. Bu yüzden özellikle bir ve iki kaçışlı perspektife çalışıp, bu konuda uzmanlaşmak iyi resim yapabilmek için çok çok önemlidir.

Kompozisyon
Tıpkı fotoğrafta olduğu gibi resimde de kadraj ve kompozisyon çok önemlidir. Resmimizin konusuyla ilgisi olmayan objeleri dahil etmemek, konumuzun merkezindeki objeleri ise detaydan yoksun bırakmamak çok çok önemlidir. Böylelikle izleyici anlatmak istediğimiz şeyi daha rahat kavrayıp, yan konularda kaybolmamış olur.

Gördüğünüz gibi bir kaç temel noktaya dikkat ederek siz de göze hoş gelen, iyi resimler yapabilirsiniz. Tabi ki bunlardan önce elimizi ve gözümüzü eğitip, koordinasyonu sağlamamız böylece de iyi tonlanmış ve çizilmiş resimler elde etmemiz gereklidir.

Resim çizmek için öncelikle gerekli malzemelerinizi temin etmeniz gerekir. Resim de ilk önce karakalem tekniklerini öğrenmek gerekir. Karakalem teknikleri öğrenildikten sonra resimde diğer çalışmaları yapmak son derece kolay olur. Karakalem çalışmalarında kalemlerin koyuluk ve açıklığı oldukça önemlidir. Gölge ve ışıklandırmalarda istenilen tonu ayarlamak için kalemlerinizin eksiksiz olması gerekir. Karakalem çizimini yapacağınız kâğıdın ebatlarını dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Karakalem çalışmalarında silginizin yumuşak olmasına özen gösterin. Kâğıdınızın yıpranmamasını sağlarsınız. Resim çizmek için en önemli şey istekli ve ardından da sabırlı olmaktır. Resim tekniklerini sırayla öğrenmeniz gerekir. İlk olarak çizgi teknikleri ile başlarsınız. Çizgi tekniklerinin ardında desen çalışmaları ve obje çalışmalarına geçersiniz. Çizim yaparken, nesneleri aksettirmeyi, gölge ve güneş ayarını öğrenirsiniz. Ayrıca çizimlerde son derece önemli olan ölçü almayı öğrenir ve uygularsınız. Objelerin çiziminden sonra portre yapımına başlarsınız. Portre çizimlerinde oran ve orantı son derece önemlidir. Zamanla çok daha gerçeğe yakın çizimler yaparsınız.

Resim çizebilmek için teknik bilgi kadar çalışmada önemlidir.

Güzel Sanatlara Hazırlık Kursu İzmir olarak bize mail veya telefon aracılığıyla ulaşabilirsiniz.Bornova size uzak mı kalıyor?O zaman ’’ İzmir Resim Kursu Karşıyaka’’ ve ‘’İzmir Resim Kursu Alsancak’’ alternatiflerine de göz atmanızı öneririz.

 

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.