Art'n More
Gitar ve Türleri

İnsanoğlunun sanatla tanışması ve müziği hayatına yerleştirmesi ile birlikte bir çok enstrüman icat edilmiş ve müzik tarihinde ki yerini almıştır. Bu enstrümanlar zamanla belli bir müzik türü ile özdeştiği gibi kimi özel enstrümanlar gibi tüm müzik türlerine mükemmel uyum sağlamıştır. Gitar bu özel enstrümanlardan bir tanesidir. Nerdeyse her tür müzikte kullanılan yaygın enstrümanlardan birtanesidir.

 

Telli çalgılar ailesi içerisinde sınıflandırılan gitar, parmak veya pena ile çalınabilen, türüne göre perdeli veya perdesiz olarak ayrılabilen bir çalgıdır.  

Oldukça geniş bir aileye sahip olan gitar ailesi tam on üyeye sahiptir.

Gelin bu yazımızda bu aileyi biraz daha yakından tanıyalım.

 

1.Klasik Gitar

Tüm gitar türlerinin atası olarak kabul edilmektedir.  Ses deliği gövdesinin tam olarak ortasında yer almaktadır. Teller titreştiğinde bu boşlukta bulunan hava titreşerek ses oluşur. Üzerinde toplam 6 tel bulunur. Bu tellerden 3’ü ipek üzerine sarılmış çelik diğer 3’ü ise naylondur. Genellikle klasik ve Flamenko türlerinde kullanılır.

2.Akustik Gitar

Görünüm olarak klasik gitara çok benzemektedir.  Fakat klasik gitara göre biraz daha tombul ve basık görünümdedir.  Sapı daha dardır ve tellerinin tamamı çeliktir. Kalın olan 4 teli sarımlı kalan 2 teli diğerlerinden farklı olarak sarımsızdır.  Ses daha temiz ve daha sert çıkmaktadır. Çalımı esnasında genellikle pena kullanılır. Rock, blues v jazz müzikte oldukça sık kullanılır.

3.Elektro Gitar

Gövdesinde bulunan manyetikler sayesinde tellerin titreşimini elektrik akımına çevirerek  oluşan bu akımı amfiye ileten ve amfinin yüksek seviyede ses üretme özelliğini kullanarak ses üreten gitar türüdür. Ağırlıklı olarak rock ve meral müzik türlerinde kullanılır.

4.Bas Gitar

Çalışma prensibi olarak  tamamen elektro gitar ile aynılık göstermektedir. Bas gitar ile klasik gitar arasında 1 oktav kalınlık farkı vardır. Bass gitarın 4-5-6-7-12 telli perdesiz ve kafasız şekilde bir çok modeli bulunmaktadır.

5.Perdesiz Gitar

Görünüm olarak klasik gitarın birebir aynısı gibi görünse de ses tınısı olarak kesinlikle çok farklı ses renklerine sahip bir enstrümandır. Gitar ile komalı denilen ara sesleri üretebilmek için perdelerin kaldırılması ile oluşturulmuştur. Perdesiz gitar 1976 yılında ünlü sanatçımız Erkan Oğur tarafından icat edilmiştir.  Zaman içerisinde perdesiz elektrikli , 8 telli perdesiz gibi modelleri de yapılmıştır.

6.Lap Stell Gitar

6-7 ve 9 telli olarak kullanılan Hawaii civarlarında çok fazla görülen gitar türüdür. Diğer gitarlardan farklı olarak sol el parmağına takılan metal bir metal aracılığı ile çalınır.

 

7.7 Telli Gitar

Klasik gitarda bulunan 6 ana tele (mi-la-re-sol-si-mi) ek olarak bir kalın ya da bir ince tel eklenmesi ile elde edilen gitardır.

8.12 Telli Gitar

Çelik teller takılarak kullanılan gitar türüdür. Rock and roll, folk ve blues müzikte oldukça çok kullanılır.

9.Weissenborn Gitar

Bir tür lap slide gitarıdır ve 1920’li yıllarda Weissenborn tarafından üretilmiştir. 5000 den az olarak üretildiği bu enstrümanın orjinallerinden kaç adet sağlam kaldığı bilinmemektedir.

10.Jazz Gitar

CAZ müzikte kullanılan geniş gövdeli gitar türüdür. Boş veya yarı dolu ve göbekli bir gövdeye sahiptir.

 

Gitar bu kadar geniş bir aileye sahipken onlardan birisi ile neden hala tanışmayasınız…

İzmir’de gitar eğitimi almak istiyorsanız öncelikle iyi bir araştırma yapmanız gerekmektedir.İnternette yapmış olduğunuz “Gitar Kursu İzmir” ya da “Gitar Dersi İzmir” gibi aramalarınızın en doğru karşılığı olan sanat merkezimize İzmir’in her yerinden ulaşmak çok kolay…

 

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.