Art'n More
Gitar Çalmanın Önemli Noktaları Nelerdir?

Gitar Çalmanın Önemli Noktaları Nelerdir?

Bu yazımızda sizlere gitar kurslarına bir süre başlamış ancak sıkılıp bırakanlar, internet üzerinden online gitar dersi alanlar, gitar çalmaya çalışan siz müzik severler için bir kaç fikir sunacağımız konuları ele alacağız.

Öncelik Olarak Gitar Çalım Mantığını Öğrenmek

Gitar çalarken, hangi telde hangi nota olduğunu öğrenmelisiniz. Hangi telde hangi nota mevcut ve hangi sesi elde ettiğinizi öğrendikten sonra yavaş yavaş gitardaki temel akorlara geçiş yapmalısınız. Bu akorlar sayesinde daha güzel ve sağlam şekilde istediğiniz melodilere eşlik edebilirsiniz.
Gitar akorlarına geçişte ilk olarak Dm-Am-C-Em akorlarına çalışarak ellerinizi ve parmaklarınızı akor çalım konusunda geliştirmelisiniz.

Pahalı Gitarlara Gerek Yok! Ancak Ucuz Diye Kötü Gitar da Alınmamalı

İnternet üzerinden uygun fiyatlı olduğu için hem akort tutmayan hem de tellerden düzgün bir ses elde edemeyeceğiniz, birkaç lira uygun diye gitar almamalısınız.
Online gitar kursu da alıyor olsanız bu konu hakkında nasıl bir gitar almalıyım, bütçeme göre hangi model uygundur diye mutlaka eğitmene danışılmalıdır. Elbette pahalı bir gitar almanızı ilk aşamada tabiki ki istemeyiz. Ancak ucuz olduğu için oldukça kötü bir gitar alarak ilerleyen süreç tekrar bir gitar almak zorunda kalmamanızı bizler de istemeyiz.
Kesinlikle entonasyon sorunu olmayan bir gitar almanızı tavsiye ediyoruz. Entonasyon, boş telde çıkan notanın aynısının, bastığınızda da aynısının çıkmasıdır. Yani boş telde la notasına tınlatıyoruz. Aynı notayı klavye üzerinde basınca da boş teldeki gibi bir frekans verirse işte o zaman doğru gitardır diyebiliriz.

Tarzını Neyse Ona Uygun Gitar Seçimi Yapmak

Size ilk önce klasik gitar ile başlamalısınız diyen birini görürseniz eğer, derhal oradan yavaşça uzaklaşmanızı tavsiye ederiz. Bu konuda özgür olduğunuzu bilmelisiniz. Dinlediğiniz müzik tarzı rock ya da hard rock olan bir öğrenciye klasik gitar öğretirseniz eğer oldukça sıkılır. Pop müzik dinleyen ve heveslenip gitar kursuna başlayan birine de elektro gitar eğitimi verilmemelidir. Yani kısacası ne çalarsanız çalın önce klasik gitardan başlamasınız düşüncesi kesinlikle doğru değildir.

Gitar Çalmak İçin Online Eğitime ya da Kursa Başvurmalı mıyım?

Günümüz teknolojisi sayesinde artık sosyal medya sayesinde sınırsız bilgi erişimi gerçekleşmektedir. Bizler de bu konuda sizinle aynı fikirdeyiz. Ancak önemli bir konuda da sizlere bazı önerilerimiz olacaktır. Öncelikle temeli oturtmak için kesinlikle ders almalısınız. Çünkü internet üzerinden video izleyerek yaptığınız zaman video, sizin bir hatanızda o kısım bu şekilde olmayacak ya da şu kısım böyle olmalı şeklinde uyarıda bulunmayacaktır. Ama eğitmen ile bu dersi gerçekleştirdiğinizde herhangi bir hatanızda anında müdahale ederek daha doğru şekilde çalmanıza olanak sağlayacak ve kısa zamanda sağlıklı çalıma ulaşmanızı sağlayacaktır. Bundan dolayı kurs almadan önce ister online eğitim için ister birebir eğitim için ayrıntılı şekilde ön araştırma yapmalısınız.

Pena Seçimi Konusunda Dikkat!

Eğer elektro gitar kursu alıyorsanız pena sizler için oldukça önemli bir araç olacaktır. Özellikle hard rock tarzı çalıyorsanız size daha sert ‘kemikli pena’ olarak adlandırdığımız pena çeşidini önerebiliriz. Daha yumuşak, soft bir tarzda akustik gitar çalacağınız zaman ise daha yumuşak bir pena tercihiniz olmalıdır. Bu seçimler doğrultusunda Gitar Kursu İzmir ile daha kısa sürede daha kolay şekilde istediğiniz seviyeye ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.