Art'n More
9 Maddede İzmir’de Klarnet Kursu

9 Maddeyle “Klarnet Kursu İzmir” aramalarının en merak edilen cevapları

Klarnet kursu hakkıdaki yazımızı okumaya başlamadan önce sizden ufak bir ricamız olacak, öncelikle lütfen aşağıda paylaştığımız bu klarnet videosunu açıp, yazıyı okurken bir yandan bu eseri de dinleyin.

Bu yazımız klarnet kursu izmir veya klarnet dersi izmir şeklinde arama yapan kişilerin sorularına cevap olması amacıyla İzmir’deki klarnet kursumuzu tanıtmak amacıyla yazılmıştır. Klarnet kurslarının nasıl işlendiği, klarnet kurslarına katılma yaşı, klarnet kursu alacakların nelere dikkat etmesi gerektiğini anlatan “Klarnet Kursu İzmir” yazımızla ilgili aklınıza takılan tüm sorular için info@artnmoreizmir.com sayfamıza mail atabilirsiniz.

Klarnet, özellikle Türk kültüründe ayrı yeri olan bir müzik aletidir. Bir çok kişi, Hüsnü Şenlendirici gibi usta klarnetçilerden ilham alarak klarnet çalmaya başlamak istemektedir. Ülkemizde çok başarılı klarnet üstatları vardır ve her geçen gün bu usta klarnetçilerin değeri daha çok bilinmektedir.

Kendi kültürümüzün müziklerini, gerek sanat müziği gerek pop müzik olsun bir çok tarzda müziğin olmazsa olmazı haline gelen hatta günümüzde Zakkum gibi alternatif rock gruplarının bile tercihi olan bir müzik aleti olan klarnetin kursunu almak isteyen bir çok klarnet sevdalısı bulunmaktadır. Bu yazımızda klarnet sevdalılarına yol göstercek bir klarnet kursu tanıtım makalesi yazmaya çalışacağız ve klarnet severlerin aklındaki soruları cevaplamaya çalışacağız.

Öncelikle klarnet ve klarnet kursuyla ilgili soruları tek tek cevaplayıp başlayalım.

1. Herkes klarnet çalabilir mi? Klarnet çalmak için yetenek gerekli midir?

Klarnet çalmayı gerçekten yürekten isteyen herkes bir şekilde klarnet çalmayı öğrenebilir, gerçekten önemli olan yetenekten daha çok klarnet çalmayı istemektir. Unutmayın ki klarnet kursları zaten sizlere klarnet çaldırmak ve bu işi doğru şekilde becerebilmeniz için var.

Çok yetenekli olup yeteri kadar istemediği sadece gösteriş için klarnet çalmaya başlayan bir çok insan vardır ve bu insanlar klarnet çalma konusunda sadece bir yere kadar başarı gösterebilirler. Bu işin %70 i istekli olmaktır. Bu %70lik kısma yani klarnet çalma konusunda istekli olma kısmına sahip olan herkes kesinlikle klarnet çalabilir.

İzmirde klarnet kursu almak isteyen kişiler için de kursumuz yol gösterici olmakta ve herkesin seviyesi farklı olduğu için herkese özel olarak farklı klarnet kursu programları hazırlamakta ve kesinlikle bu konuda başarılı olmalarını sağlamaktadır.

2. Klarnet çalmak için yaş sınırı var mı?

Eğer beklentiniz tamamen kendizi ve sevdiklerinizi eğlendirmek, sevdiğiniz şarkıları çalmaksa bu işin kesinlikle yaşı yoktur. Eğer konservatuara girmek gibi bir beklentiniz var ise o zaman bu işin yaş sınırı girmek istediğiniz okulun yaş sınırına bağlıdır ki bir çok konservatuarda da böyle bir sınır bulunmamaktadır.

Klarnet öğreten konservatuarlarda bile bir yaş sınırı yokken sizin hobi amaçlı klarnet öğrenmenizi sınırlayacak hiç bir şey bulunmamaktadır. Ayrıca hayatta hiç bir zaman, hiç bir şey için geç değildir. Önemli olan klarnet çalışmaya düzenli olarak sabırlı bir şekilde vakit ayırmanızdır. Somut bir örnek vermek gerekirse 84 yaşında bir öğrencimiz, ben artık geç kaldım diye düşünmeyip, hayatı boyunca ertelediği bu hayalini gerçek yapmak için klarnet kursumuza gelerek kurs almaya başlamış ve hayalini gerçek yapmıştır. 84 yaşındaki bir insan bile benim için geç diye düşünmeyip başarılı olabiliyorsa bu iş için hiç bir zaman geç değil.

Biraz kendimiz için bir şeyler yapmalıyız, hayatı rutine bağlamadan, kendimize vakit ayırmalıyız. Hayat evle okul arasında veya işle okul arasında geçen zamandan oluşmamalı, yeni nesillere, sevdiğimiz insanlara aktarabileceğimiz güzel şeylerle hayatımızı doldurdukça hayat daha anlamlı ve güzeldir.

Eğer uzun süredir erteliyorsanız veya aklınızda klarnet kursu alma, klarnet çalma isteği varsa ertelemeden gelin. Klarnet kursumuza gelip ücretsiz deneme dersi alarak hiç bir şey kaybetmezsiniz. Klarnet öğretmenlerimiz size yol gösterici olurlar, gelip bir çayımızı kahvemizi içerek keyifli sohbet etmiş olursunuz, klarneti elinize alarak, öğretmenlerimizin yol göstericiliğinde çalmayı denersiniz böylelikle biraz daha rahat karar verebilirsiniz.

3. Hangi klarnet çeşidiyle klarnet çalmaya başlamalıyım?

Klarnet çalmaya başlarken hangi klarnetle başlayacağınız konusu tamamen çalmak istediğiniz tarzla ilgilidir. Genellikle sol klarnet, Türk Sanat Müziği tarzı müzikleri çalmaya daha uygundur, si bemol klarnet ise jazz, klasik batı müziği tarzında daha çok tercih edilen bir klarnet çeşidir. Tabi ki istedikten sonra iki klarnetle de her tarz çalınabilir fakat yapısı bakımından farklılıklar gösterdikleri için böyle bir ayrım söz konusudur. Özellikle ülkemizde sol klarnet daha çok tercih edilmekte ve Hüsnü Şenlendiricinin çaldığı tarz klarnet olarak bilinmektedir. Büyük ihtimalle sizin de çalmak istediğiniz klarnet “sol klarnet” tir.

4. Klarnet fiyatları ne kadar? İzmirde nereden klarnet alabilirim?

Klarnet fiyatları öncelikle klarnetin türüne göre, sonrasında ise klarnetin marka ve modeline göre, kullanılan ağaç ve malzemesine göre fiyat farklılıkları göstermektedir.

Si bemol klarnetler fiyat olarak sol klarnetlerden daha ucuzdur. İki tür klarnette de abanoz olan klarnetler kaliteli ses vermesi açısından daha çok tercih edilirken fiyatları da daha pahalıdır. İlk kez klarnet alacak kişiler tabi ki doğal olarak daha hesaplı klarnetlere yönelecektir fakat bütçesi el veren kişilerin daha kaliteli klarnet almak isteyen kişilerin tercihi ise abanoz sol klarnetler olacaktır.

Uygun fiyatlı sol klarnetler konusunda bir çok marka bulunmaktadır ve bu klarnetler özellik olarak hemen hemen birbirinin aynısıdır. Çok fazla düşünmeye çok fazla araştırmaya gerek duyulmamaktadır çünkü zaten alacağımız klarnet eğer hesaplı bir klarnetse bütün firmalar hemen hemen aynı kalitede klarnetler üretmektedir. Başlangıçta hesaplı bir klarnet alıp bu işe gerçekten gönül verdikten sonra öğrenmeye başlayınca daha iyi bir klarnet alabilirsiniz.

Ayrıca klarnetin üflenen üst kısmı yani “bek” kısmı değiştirilebilmektedir, hesaplı bir klarnet alıp, klarnetin ses kalitesini biraz da olsa arttırmak, daha rahat klarnet çalmak için klarnetin bek kısmını değiştirerek yeni ve kaliteli bir bek alabilirsiniz. Marka önermek gerekirse Rico marka bekler özellikle tercih edilmektedir ve fiyatları da öyle çok pahalı değildir. Google a girip “Rico klarnet beki” veya “Rico Royal Klarnet Beyi” diye aratıp o günki dolar kuruna göre hesaplanmış klarnet beki fiyatlarına bakabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz, karşınıza çıkacak çok çeşitli beklerden, klarnet öğretmeniniz size en uygun olan klarnet bekini önerecektir.

Eğer direkt olarak marka önerisi istiyorsanız kaliteli klarnetlerde Amati, orta kalite klarnetlerde Wisemann, hesaplı klarnetlerde Saturn ve Romance tercih edilebilir. Tekrar google’ a girip “Saturn Sol Klarnet Fiyatları”, “Romance Sol Klarnet Fiyatları” gibi aramalar yaparsanız, klarnetlerin fiyatları konusunda da bilgi alabilirsiniz.

Klarnet alma konusunda klarnet aldığınız yerin klarnet konusunda garanti vermesine dikkat etmelisiniz, klarneti bilmeden kesinlikle almamalı, bilen birinin yardımıyla veya güvendiğiniz bir müzik marketten satın almalısınız, eğer ikisi de yok ise klarnet kursumuza gelerek klarnet satın alma konusunda destek alabilirsiniz.

5. Nota bilmiyorum, nota bilmeden klarnet çalabilir miyim?

Nota bilmeden klarnet çalabilirsiniz fakat nota öğrenirseniz klarnet çalmanız daha da kolaylaşır aslında nota öyle korkulduğu gibi bir şey değildir. İstemezseniz tabi ki nota öğrenmezsiniz, bir şekilde kulaktan klarnet çalabilirsiniz fakat gerçekten nota öğrenmek zor bir şey değildir ve klarnet çalmayı çok daha kolay hale getirir, klarnet kursumuzda klarnet öğretmenlerimiz size en kolay yoldan pratik ve basit olarak klarnetti nota okuyarak çalmayı öğretmektedir.

Nota okumayı aynı okuma yazmayı çözmek gibi düşünün, okuma yazmayı çözmezseniz size sürekli gazeteyi kitabı birinin okuması gerekir, eğer siz okumayı bilirseniz istediğiniz gazeteyi istediğiniz kitabı okursunuz. Aynı bu şekilde eğer nota okumayı bilirseniz istediğiniz şarkıyı kendi başınıza da rahatça çalabilirsiniz. Nota okumaktan korkmayın, gerçekten her şey nota bilerek çok daha kolay olacak, klarnet öğretmenleri size bunu kolayca öğretecek, zaten klarnet kursu bunları öğrenmeniz için var.

Klarnet çalmayı ne kadar zamanda öğrenebilirim?

Klarnet çalmaya başlayan herkesin aklına gelen bir sorudur bu ve gerçekten net bir cevabı yoktur. Bu soru şunun gibi 180 kilo bir adam ne zaman zayıflayabilir?  Bu soruyu cevaplamak için neleri bilmek gerek, bu 180 kilo adam için hangi kilo zayıf sayılıyor 100 kilo mu? Peki 100 kilo herkes için zayıf sayılır mı? Bu adam her gün ne kadar spor yapıcak peki zayıflamak için günde 30 dakka spor yapanla 2 saat spor yapanın zayıflaması bir olmaz tabi ki. O yüzden bu sorunun cevabı çok görecelidir.

Siz ne seviyede klarnet çalmak istiyorsunuz, ne kadar zor şarkıları çalmak istiyorsunuz ve her gün ne kadar süre klarnet çalışabilirsiniz bunları bilmeden size bir süre söylemek zordur fakat ortalama olarak bir şey isterseniz hemen hemen 3 ay sonunda her gün 20 dakika çalışarak şarkıları çalmaya başlar ve kendizi dinletecek hale gelirsiniz. Burdan sonrası size kalmıştır daha da ileri seviye bir klarnetçi olmak isterseniz klarnet kursuna devam edersiniz, bana bu kadarı yeterli derseniz o seviyede de kalmanız mümkündür, herkesin beklentisi farklıdır ama kesinlikle unutmamak gerekli ki bu bir sabır ve düzenli çalışma işidir, sabırla klarnet çalıştıktan sonra kesinlikle 3 ay sonra meyvelerini almaya başlarsınız.

6. Henüz klarnet satın almadım, klarnet kursuna başlamak için klarnetimin olmasına gerek var mı?

Henüz bir klarnetiniz yoksa kesinlikle acele etmeyin, önce klarnet kursumuza gelin ve hangi klarneti alabileceğinizle ilgili bilgi alın, ilk 1 ay klarnetiniz olmasa da olur, klarnet kursumuzun klarnetlerini kullanarak klarnet kursu alabilirsiniz ve klarneti tanıyabilirsiniz. En azından klarnet alırken kendi başınıza klarnet almaya gitseniz bile daha önce klarneti denediğiniz için neye dikkat etmeniz gerektiğini bilirsiniz ve daha doğru bir klarnet tercihi yapabilirsiniz.

Ayrıca eğer klarnet çalışmak veya klarnet nasıl bir müzik aletiymiş denemek isterseniz klarnet kursumuzdaki klarnetleri ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

7. Klarnet kursunun aylık ücreti ne kadar

Klarnet kursunun aylık ücreti konusunda telefonda bilgi almanız mümkündür, kimine göre klarnet kursumuzun ücreti gerçekten uygun bir fiyattır kimine göre ise pahalı. Fiyat kavramı görecelidir fakat şöyle düşünülmelidir, klarnet eğitmeni somut bir şey satmamakta bilgisini ve zamanını sizinle paylaşmaktadır böyle bir şeye fiyat biçmek zordur, fiyat tamamen kalite göstergesi olmasa da kesinlikle ucuz etin yahnisi yavan olur, çok pahalı olan da en iyisi demek değildir. Fiyatlarımız piyasadaki klarnet kurslarının fiyatlarını zedelemeyecek şekildedir.

Çok ucuz diye bir klarnet kursunu kesinlikle tercih etmemelisiniz, öncelikle klarnet kursunun deneme dersine katılarak içinize sinip sinmediğine bakmalısınız. Satın aldığınız şey bir “değer”dir. Bu yüzden pahalı diye yargılamamalı veya ucuz diye küçük görmemeli iyice bilgi edinmelisiniz. Ayrıca indirim isterken de öğretmenin onca yıllık emeğini boşa atmamalısınız, eğitmenler o seviyede klarnet çalabilmek için bu işe, klarnet çalışmaya uzun zamanlar harcamışlardır.

Klarnet kursu fiyatlarımız gerçekten hakkettiği şekilde belirlenmiştir. Klarnet kursumuzun aylık kurs ücretlerini öğrenmek için bize mail atabilirsiniz veya arayabilir veya whatsapp üzerinden mesaj atabilirsiniz.

8. Klarnetle ilgili en çok merak edilen sorular ve cevapları

Aşağıdaki adreste klarnetle ilgili çok faydalı ve ilginç bilgiler bulunmaktadır. Bu yazıları tek tek incelemenizi, özenle okumanızı öneririz, hepsi gerçekten emek harcanmış ve klarnet çalmak isteyenlerin faydalanması adına karşılıksız hazırlanmış makalelerdir.

http://klarnetkursuizmir.com/klarnet-hakkinda-faydali-bilgiler/

9. İzmir’deki Klarnet Kursları

İzmir’de Bornova’da, Karşıyaka’da ve Alsancak’ta klarnet kursu alabileceğiniz adresler aşağıdaki gibidir. İzmir’de klarnet dersi almak istediğiniz bölgeye göre aşağıdaki klarnet kurslarını arayıp ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Bornova Klarnet Kursu: https://artnmoreizmir.com/kurslar/klarnet-kursu/
Karşıyaka Klarnet Kursu: http://www.erturgutsanatmerkezi.com/izmir-muzik-kursu/klarnet-dersi-izmir.html
Alsancak Klarnet Kursu: http://taskagitsanat.com/klarnet-kursu-izmir-alsancak.html

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.