Art'n More
Saksafon Nasıl Çalınır?


Bugün bu yazımızda sizlerden bize gelen Saksafon ile ilgili sıkça sorulan soruları derledik ve cevaplandırmaya çalıştık ve sizlere bu yazıyı hazırladık.
Saksafon nasıl tutulur?
Saksafonda sol el üstte sağ el alttadır. Sağ el başparmağı arka kısımda bulunan destek bölümünden destek alır. Bu şekilde enstrüman sabitlenir. Ayrı bir aparat olan boyun askısı kullanılarak saksafonun hareket etmesi de engellenmeye çalışılır.
Saksafon çalmak için izlenecek yollar nelerdir?
Derslere başlamak için ilk koşul öncelikle bir saksafon temin etmelisiniz.
Nefesli enstrümanlar kişisel enstrümanlar olup ortak kullanıma uygun çalgılar değildirler. Bu sebeple çalışmalarınızı daha hijyenik ve daha sağlıklı yapabilmeniz için kendi enstrümanınızı temin etmeniz daha doğru olacaktır. Kendinize saksafon temin ederken işi bilen ve estrümanlardan anlayan bir kişi ile alışveriş işlemini yapmak en doğru seçim olacaktır.
Saksafon çalmaya başlarken nota bilgisi gerekli mi?
Her enstrüman da olduğu gibi yine saksafon için de nota bilginiz olması gerekli fakat bu cümle nota bilginiz olmadan bu çalgıyı çalamayacağınız anlamına gelmemektedir. Fakat çalgınızda ilerledikçe nota ihtiyacı hissiniz oldukça artacaktır.
Eğitim almak gerekli mi?
Bazı enstrümanlar tek başınıza ilgi duyarak ve uğraşarak öğrenebileceğiniz çalgılar olabilir fakat saksafon bu enstrümanlar arasında değildir. Saksafon çalmayı teknik uygunluklarına göre doğru ve temiz şekilde çalmak istiyor iseniz mutlaka alanında uzman kişilerden yardım almalı ve derslere başlamalısınız.
Saksafon çalmak zor mudur?
Her enstrümanın kendi içlerinde zorlukları vardır fakat yeteri kadar istek öğrencinin içinde varsa her enstrümanı çalmak her insan için kolaylaşır. Saksafon içinde aynısı geçerlidir. Enstrümana ilk başladığınızda alışık olmadığınız alışık olmadığınız tutuşlar size enstrüman çalmanın zor olduğu hissini verebilir fakat pes etmeyerek çalışmaya devam eder hatta ve hatta çalışmalarınızı arttırarak devam ederseniz bu işin gittikçe kolaylaştığını hissedeceksiniz.
Saksafon çalmak için ciğerlerimizin çok mu kuvvetli olması gerekir?
En çok sorulan sorulardan bir tanesi olan bu soru gerçeği pek yansıtmaz. Ciğerlerimiz bu enstrümanı çaldıkça kuvvetlenecektir fakat başlamak için kuvvetli olması gerekmemektedir. Nefes ya da ciğer gücü diye bir gerçek mevcut değildir.

Eğer ki bu yazıyı beğendiyseniz Saksafon Kursu İzmir sayfamızı takip ediniz.

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.