Art'n More
Piyano Öğrenimindeki Püf Noktalar

Piyano kolay şekilde nasıl öğrenilir?

Piyano nasıl öğrenilir?

Piyano öğrenmenin birden fazla yolu vardır. Bir çok metot ve aşaması bulunmaktadır. Fakat bu süreçlerden en önemli ve can alıcı olan kısmı sabır göstermek, öğrenme aşamasında sabırlı olup bolca egzersizler çalışmaktır. Eğer bu süreçteki aşamaları tam anlamıyla yerine getirirseniz piyanoyu öğrenmeme gibi bir sebebiniz olmayacaktır. Sizlere piyano öğrenme aşamalarını anlattık sıra adım adım piyanoyu öğrenmede;
İmkanınız varsa ders alın
Alanında iyi bir eğitmen sizlere çok fazla artılar katacak ve fayda sağlayacaklardır. Sizdeki gördüğü teknik yanlışları sizlerin de farkına varmasını sağlayan bir eğitmen düşünün, ilerleme sürecinizi elbette ki hızlandıracağı için yapacağınız pratikler bu alanda eğitmen kadar önemlidir. Eğitmeniniz alanında iyi bir etkiye sahipse kısa yolları ve geliştirecek tüm egzersizleri sizlere öğretecektir.

Video, makale, nota gibi kaynakları değerlendirin

Ders alma gibi bir imkanı olamayanlar için internet bulunmaz bir nimettir. Sınırsız bilgi kaynağı sayesinde piyano ile ilgili çok fazla ve ayrıntılı şekilde kapsamlı bilgiler edinebilir,bu bilgileri de izleyip pratiğe dökebilir,bu sayede de iyi bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Sadece tek bir kaynaktan değil de bir çok kaynağı okuyup bilgi edinirseniz sizlerin gelişimi adına daha iyi olacaktır. Fakat bu ilerleme ve öğrenme için doğru bilgi ve kaynağa ulaşırsanız temel olan eğitimleri tamamlayıp şarkılar çalmaya başlayabilirsiniz.

Pratik ve egzersizlere oldukça bol zaman ayırın

Piyanoyu hızlı öğrenmek ve çalmak için yapmanız gereken en önemli nokta pratikler, egzersizler yapmaktır. Piyano ile ne kadar çok vakit geçirir onunla ne kadar ilgilenirseniz geri dönütünü bununla doğru orantılı alırsınız. Hızlı bir şekilde ilerlemek ve temel aşamaları tamamlamak için piyanoya vakit ayırmalısınız. Vaktinizin olmadığını, okula,başka kurslara gidiyorum bahanelerini bir kenara bırakın, isteklerinize kulak verin ve bizimle beraber piyano için bu yola baş koyup ilerleyin.

Piyano çalabilmek için ders almak gerekli mi?

Piyanoyu doğru bir şekilde çalabilmek için mutlaka ders almalısınız. Evde kendi kendinize çalışırken piyano terimlerini, simgelerini veya herhangi başka bir ifadeyi doğru kullanmada, pozisyon geçişlerinde, piyano başında oturmak gibi çok basit ve kolay şeylerde hata yapabilirsiniz. Yanlış olan veya öğrenilen teknikleri düzeltmek sonrasında çok zor olmaktadır.Yanlış öğrenilen bir tekniği düzeltmek ve sıfırdan başlamak oldukça güçtür. Bu yüzden en baştan,en doğrusu nasılsa o şekilde öğrenmekte oldukça fayda vardır. Temeli sağlamca oturtursak eğer, ilerlememiz bir o kadar daha hızlı olacaktır çünkü uğraşacağımız herhangi bir yanlış pozisyon veya teknik olmayacağından dolayı sadece temel ve doğru bilgi odaklı çalışma ve bir eğitmenden veya kurstan ders almak sizi ileri götürecektir.

Piyano çalmaya kimler uygundur?

Piyano çalmak için ilk önce bu enstrümana zaman ayırmamız gerekir. Bu zamanı ayıran ve istekli olan herkes çok rahat piyano çalabilir. Piyano üzerine bir kariyer düşünüyorsanız eğer çalışma planlarınıza erken yaşta başlamalısınız. Piyano eğitimi konusunda kendinizi geliştirmek uzun süreç boyu disiplinli ve planlı çalışmalarınız doğrultusunda gerçekleşir. Bu sebepten dolayı piyano kursuna ne kadar erken başlarsanız sizin için o kadar yararlı ve gelişiminize katkısı oldukça fazla olacaktır. Piyano öğrenme isteği çoğunlukla 20 ve 20 yaştan sonra bir çoğumuz tarafından benimsenmektedir. Piyano çalmanın veya başlamanın herhangi bir yaşı yoktur. İsteyen herkes kendini bu alanda geliştirebilir ve ders alabilir.
Piyanoyu çalacak olan kimsenin parmaklarında biraz da olsa esneklik olmalıdır. Parmaklarım yeteri kadar esnek değil diye de üzülmenize gerek yok! Piyanoda yapacağınız etüt ve egzersizler sayesinde de bu esnekliğe kavuşabilirsiniz. Unutmamanızı istediğimiz bir konu; piyano ciddi emek, zaman, çalışma ve sabır gerektiren bir çalgıdır. Bu sebepten dolayı piyanoyu günü gününe çalışmak piyano için önemli noktalardan biridir.
Bir diğer önemli nokta ise tırnak uzunluğudur. Piyano çalacak olan kimsenin tırnaklarının çok fazla uzun olmaması gerekmektedir. Eğer tırnaklarınız uzun olursa piyano tuşlarına parmaklarınız dik basmaz ve gerekli düzgün basış gerçekleşmez ve gerekli nüanslar duyulmaz.
Piyano ile tanışma!

Kaç çeşit piyano vardır?

Piyano temel olarak aslında ikiye ayrılır. Piyano türleri denilince ise bunların alt başlıklar halinde uzun bir biçimde listeleri mevcuttur. Ancak tüm bildiğimiz veya bilmediğimiz piyano çeşitleri şu iki türden meydana gelmektedir: Kuyruklu piyanolar ve konsol piyanolar.
Konsol piyanolar daha çok ev için yapılmış olan piyanolardır. Hatta duvar piyanoları olarak geçmektedir.
Kuyruklu piyanolar ise daha çok konser salonlarında dinleyiciye büyüleyici bir ses ve müzik hazzı yaşatmak adına piyanistlerin kullandığı piyano çeşididir. Kapakları yukarı doğru açılır ve ses olarak oldukça yüksek ses frekansına sahip bir piyano türüdür. İsterseniz elbette evinizde de kuyruklu piyano kullanabilirsiniz. Ancak kuyruklu piyanolar konsol piyanolara göre daha maliyetlidir. Ayrıca kuyruklu piyanoların aylık rutin bakımları yaptırılmalı ve bir piyano luthierine baktırılmalıdır.

Piyano çalmak için ne kadar bir süre ayrılmalı

Piyano çalmaya başladıysanız eğer bu çalgıya her gün vakit ayırmanız gerekmektedir. Piyano çalışmanızı hobi gibi yapmak istiyorsanız bunu günde bir saat olacak şekilde ayarlamalısınız. Fakat profesyonelce ilgilenmek istiyorsanız en az günde 5 saatinizi ayırmanız gerekir. Çalışma saatlerinizi verimli şekilde geçirmek de sizin elinizde. Kendinizi yetersiz bulduğunuz noktalarda çalışmalar yapabilir, ona yönelik parmak egzersizleri yaparak kendinizi daha geliştirebilirsiniz. İsterseniz piyanoda ileri seviyede bir çalışama tercih edip onu önce yavaş daha sonra giderek metronom ile hızlandırarak gelişiminize katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca piyano eğitimi aldığınız kurum ya da eğitmenden piyano çalışmalarını nota bilgisi ile istemeniz oldukça önemlidir. Bazı kurum ya da kuruluşlarda , eğitim merkezlerinde piyano eğitimi notasız verilmektedir. Bu ilerleyen süreçte piyano çalan kişi için oldukça büyük ve önemli sorunlar doğuracağı için nota bilgisi ile beraber çalışmalarınızı alırsanız bu tür sorunlarla da ilerde uğraşmak durumunda kalmazsınız. Örneğin çok sevdiğiniz bir şarkıyı çalmak isterseniz notalarını çıkarmak durumunda kalacağınız için çalamama gibi bir sorun oluşabilir. Bu tür sorunlarla karşılaşmamanız için bahsettiğimiz konu önemli bir konudur.
Bunların yanı sıra piyano eğitiminiz esnasında çalışılan piyano metodundan kendi çalışmalarınıza devam edin. Metotlar internet üzerinde pdf olarak da mevcut. İndirip kolaylıkla alışmalarınızı oradan devam ettirebilirsiniz.

Piyano derslerimiz haftada bir ders şeklinde olmaktadır. Bu enstrümanda kendinizi geliştirmek istiyorsanız bu derslere düzenli bir şekilde gelmelisiniz bunun dışında da yeterli vakti ayırıp çalışmalarınızı düzenli şekilde gerçekleştirmelisiniz.

Piyano öğrenmek için en doğru adrestesiniz. Bu süreçte Piyano Kursu İzmir olarak sizlere hizmet vermekten büyük mutluluk ve onur duyarız. Bizlerle bu yola çıkmak için sadece bir tık uzağınızdayız. Hayallerinizi ve isteklerinizi daha fazla ertelemeden bizlerle iletişime geçin!

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.